Globalinio atšilimo potencialas. Kaip kovojama su globaliniu atšilimu?

Naujienas: Globalinio atšilimo potencialas. Kaip kovojama su globaliniu atšilimu? - specdarbai.lt

Dar XVII a. Prancūzijos karalius Liudvikas XIV reiškė savo požiūrį į ateitį skambia fraze: „Mano amžiui užteks, o po manęs nors ir tvanas“. Panašu, kad praėjus tokiam ilgam laikotarpiui – žmonių mąstymas liko nepakitęs. Skaityti daugiau

globalinis-atsilimas-gwp

Dar XVII a. Prancūzijos karalius Liudvikas XIV reiškė savo požiūrį į ateitį skambia fraze: „Mano amžiui užteks, o po manęs nors ir tvanas“. Panašu, kad praėjus tokiam ilgam laikotarpiui – žmonių mąstymas liko nepakitęs. Nors žiniasklaida ir Tarptautinės aplinkos apsaugos organizacijos jau seniai skambina pavojaus varpais, tačiau šiuos liūdnus pranašystės ženklus išgirsta tik nedaugelis.

Kaip viskas prasidėjo

Pramonės perversmas, arba industrinė revoliucija prasidėjo jau XVIII amžiuje. O viso to rezultatas tapo masinė gamyba ir darbo mechanizacija. Neilgai trukus, 1860–1900 m. vidutinė temperatūra (ir sausumoje, ir vandenynuose) pakilo 0,75°C. Šiltnamio efekto susidarymo priežasčių yra daug. Teigiama, kad 63% išmetamo CO2 kiekio sudaro žmogaus veikla. Iškastinio kuro deginimas, atogrąžų miškų kirtimas, fluorintų dujų naudojimas – visa tai veikia ozono sluoksnį.

Kaip freonas veikia ozono sluoksnį?

Šildyme ir oro kondicionavime svarbų vaidmenį atlieka šaltnešiai (kitaip vadinami freonai). Deja, tačiau jie neišgaruoja apatiniuose atmosferos sluoksniuose, bet pereina į ozono sluoksnį. Dėl savo ilgaamžiškumo jie gali ten užsilikti šimtams metų. Tačiau veikiami ultravioletinių spindulių – šaltnešiai yra suskaidomi į šiuos mikroelementus:

 

 

Suskaidymo metu anglis yra sudeginama, tačiau fluoras ir ypatingai chloras reaguoja su ozono molekulėmis O3, todėl taip ir nutinka, kad galutiniame etape suyra ir fluoras, ir chromas, ir O2 (ozono) molekulės. Šaltnešių suskaidymo reiškinys ir jų žalingas poveikis ozono sluoksniui pirmą kartą buvo nustatytas 1971 metais.

Kas tas GWP?

GWP – tai matavimo vienetas, leidžiantis išmatuoti, kaip atskiros cheminės medžiagos veikia mūsų planetos klimatą. Pavyzdžiui, 10 GWP indeksą turinti medžiaga globalų atšilimą veikia 10 kartų stipriau nei anglies dioksidas.

Deja, tačiau būtent šaltnešiai turi vidutinį ar net didelį GWP, o tai reiškia, kad jų patekimas į atmosferą prisideda prie globalinio atšilimo. Įvedus atitinkamus teisinius reglamentus, Europos Sąjunga stengiasi sumažinti neigiamą f-dujų poveikį natūraliai aplinkai. Reglamente teigiama, kad išsivysčiusios šalys iki 2050 metų turės sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį 80-95%, lyginant su 1990 metais. Jau dabar oro kondicionieriuose pradėti naudoti ekologiški šaltnešiai, kur GWP yra ženkliai mažesnis nei prieš tai esančiuose.

Šiuolaikiniai įrenginiai atitinka Europos Sąjungos direktyvą ErP (Energy related r-32-saltnesis-gwpProducts) № 626/2011/EU, kuria siekiama sumažinti CO2 emisijos kiekį ir elektros energijos sąnaudas. Taip oro kondicionavimo įranga tapo gerokai ekonomiškesnė. Gamyboje pradėtas naudoti ekologiškas šaldymo agentas – R32, kuris saugo gamtą ir ozono sluoksnį. R32 šaltnešio GWP yra 675, kai tuo tarpu prieš tai naudojamo R410A freono GWP buvo 2088. Tad palaipsniui oro kondicionieriaus naudojimas tampa ne toks kenksmingas aplinkai.

Kontrabandininkai rado iš ko pasipelnyti

Europai ir kitoms išsivysčiusioms šalims kovojant su globaliniu atšilimu ir didinant šaltnešio kainas – atsirado nesnaudžiančių personų, kurios išnaudoja šią puikią galimybę nelegalaus verslo plėtrai. Pardavėjai rinkai tiekia šiltnamio efektą sukeliančius šaldymo agentus. Žinoma, jie taip pat neatlieka audito, nėra atestuoti ir neturi darbui reikiamų leidimų. Gaila, tačiau atsiranda ir vartotojų, kurie skuba pasinaudoti galimybe papildyti savo oro kondicionavimo įrangą pigesniu šaltnešiu. Tačiau net ir jiems gali už tai grėsti administracinė bauda.

Norint pakeisti pasaulį – reikia pirmiau pradėti nuo savęs. Svarbiausia yra mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, o geriausia – pereiti prie aplinkai draugiškų šaltnešių naudojimo.

Vadybininko konsultacija
Mob.: +370 601 86 366
El.paštas: info@specdarbai.lt
30€ montavimo darbams
2% kondicionieriui
10€ С&H kondicionieriui
Nieko nelaimėjote
5% С&H kondicionieriui
5% HTW kondicionieriui
Nieko nelaimėjote
100€ oras-vanduo šil. siurbliui
20€ С&H kondicionieriui
10€ С&H kondicionieriui
20€ С&H kondicionieriui
Nieko nelaimėjote
Siūlome sudalyvauti mūsų loterijoje.
Įveskite savo el. paštą ir laimėkite išskirtinius prizus.
Taisyklės ir sąlygos:
  • Vienas vartotojas gali žaisti vieną kartą.
  • Kodą galite panaudoti ir perkant elektroninėje parduotuvėje, ir perkant tiesiai iš vadybininko – gavus konkretų pasiūlymą.
  • Laimėjus 30 Eur nuolaidą oro kondicionieriaus/šilumos siurblio oras-oras montavimui kodą reikės pasakyti užsakymo metu telefonu.