Saulės energija – ne tik tvarus, tačiau ir ekonomiškas būdas gyventi komfortabiliai, tai yra, patenkinti namų ūkio elektros poreikius. Jeigu prieš gerus 10 metų saulės elektrines rinkosi tik verslai, tai šiuo metu privačių namų turinčių elektrines yra kur kas daugiau nei juridinių asmenų.
Renkantis saulės elektrines – būtina tartis su savo sferos specialistais, kurie sukomplektuos įrangą geriausiai atitinkančią tam tikro namų ūkio poreikius. Moduliai – toli gražu ne vienintelė įranga, kuria reikia pasirūpinti. Elektrinės sistemas sudaro kelios “dalys” ir viena jų yra inverteriai.
Kas tai – inverteriai?
Moduliai, tai yra, saulės elektrinių plokštės, gamina nuolatinę srovę, akumuliatoriai (baterijos) – tą srovę kaupia, o inverteriai nuolatinę srovę paverčia (konvertuoja) į kintamąją, kuri ir yra naudojama buityje/versle. Rinkoje siūlomi kelių skirtingų tipų inverteriai. Nors visų jų pagrindinė funkcija yra nuolatinę srovę paversti į kintamą, tačiau skirtingi įrangos tipai pasižymi ir skirtingomis charakteristikomis.
Inverterių tipai
Šiuo metu rinkoje galima rasti net 4 skirtingų inverterių tipus.
- Saulės energijos inverteriai yra prijungti prie skirstomųjų tinklų.
- Inverteriai su akumuliatoriais.
- Hibridiniai inverteriai arba kitaip saulės elektrinės inverteriai su akumuliatoriais, tai yra, iškart paruošti baterijos pajungimui.
- Galiausiai, prie skirstomųjų tinklų neprijungti inverteriai, kurie taip pat gali būti naudojami ir kaip skirstomųjų tinklų prijungtos (hibridinės) kaupimo sistemos.
Saulės energijos inverteriai
Saulės inverterių darbas yra paversti nuolatinės srovės energiją į kintamąją energiją. Jie yra prijungiami prie skirstomųjų tinklų. Veikia naudodami vieną arba kelias saulės baterijų plokščių eilutes. Tai yra labiausiai visame pasaulyje naudojamas/paplitęs inverterių tipas. Saulės energijos inverteriai gali būti labai įvairių dydžių, matmenų ir tuo pačiu vieni skirti komercinėms patalpoms/ verslui, kai kiti geriausiai atitinka gyvenamųjų namų “poreikius”. Taip pat rinkoje siūlomi ir vienfaziai inverteriai, kurie siekia vos 1,5 kW ir trifaziai, kurių galia siekia ir 100 kW.
Saulės inverteriai gali būti ir mikro tipo. Tai yra labai maži inverteriai, kurie yra tvirtinami tiesiai ant saulės modulių. Tai yra labai geras pasirinkimas tuomet, kai stogas yra sudėtingas, tačiau ant jo ir bus montuojami moduliai.
Inverteriai su akumuliatoriais
Kitas dažniausiai perkamas tipas yra inverteriai su akumuliatoriais. Jie taip pat nuolatinę žemos įtampos srovę pakeičia į kintamosios srovės energiją. Vėlgi, opcijų yra daug ir pirmiausia jos kinta savo dydžiu. Nuo 150 W, kurie puikiai pasiteisina transporto priemonėse iki labai galingų, gebančių pasiekti net 10 000 W galią ir naudojamų elektrinėse, kurios nėra prijungtos prie skirstomųjų tinklų.
Inverteriai su akumuliatoriais dažniausiai yra naudojami kemperiuose, karavanuose, valtyse ir t.t.
Hibridiniai inverteriai
Hibridiniai inverteriai yra tokie, kurie yra paruošti akumuliatorių pajungimui. Tai yra saulės energijos inverterio bei inverterio su akumuliatoriumi derinys. Po truputį šio tipo inverteriai darosi vis labiau mėgstami, aktyviau perkami, kadangi technologijos tobulėja, o įrangos kainos mažėja. Lyginant su kitomis opcijomis – hibridiniai inverteriai dažniausiai įvardijami kaip ekonomiškiausias būdas prie sistemos prijungti akumuliatorių.
Ne visada hibridiniai inverteriai apsimoka. Tačiau jeigu įsigijus saulės elektrinę planuojate investuoti ir į energijos kaupimo įrenginį – tokiu atveju šiuos yra rinktis geriau nei tradicinius saulės energijos inverterius.
Taip pat rinkoje vis dar gana inovacija, tačiau jau išbandomi ir privačių namų ūkių yra kelių režimų hibridiniai inverteriai. Jie yra kur kas pažangesni, jau prijungti prie skirstomųjų tinklų, tačiau gali veikti ir tuomet, kai nėra prie jų prijungti. Taip pat jie yra galingesni nei paprasti hibridiniai inverteriai. Pastarųjų galia dažniausiai apribota iki 3 kW, kai tuo tarpu kelių režimų gali siekti net 5-6 kW galią.
Prie skirstomųjų tinklų neprijungti inverteriai-įkrovikliai
Prie skirstomųjų tinklų neprijungti inverteriai-įkrovikliai pasitarnauja tokiu atveju, kai reikia galingos sistemos. Siūloma įsigyti daug ir labai įvairių dydžių inverterių, kurie yra neprijungti prie skirstomųjų tinklų. Galia varijuoja nuo 3 kW iki itin galingų siekiančių 10 kW. Pastarieji dažniausiai naudojami prietaisams, kuriems reikia daug energijos.
Jeigu nežinote, kuris inverteris geriausiai dera prie Jūsų planuojamų įsigyti saulės elektrinės modulių – žinoma, būtina tartis su specialistais, kurie atsakys į klausimus bei suteiks išsamias konsultacijas.